Choroby i szkodniki pszczół



  1. Zapobieganie chorobom pszczół powinno opierać się głównie na:

    1. selekcji ras pszczół odpornych na choroby

      stosowaniu zabiegów zwiększających odporność

      • pszczół na choroby

        i zmniejszających możliwość infekcji takich jak:

        • regularna wymiana matek

        • systematyczna kontrola rodzin w celu wychwycenia wszelkich anomalii zdrowotnych

        • kontrola czerwiu trutowego

        • okresowa wymiana plastrów

        • regularnie prowadzona dezynfekcja (ule, sprzęt pszczelarski, pasieczysko)

        • niszczenie skażonych materiałów i źródeł infekcji

        • zapewnienie rodzinom ciągłych, wystarczających zapasów miodu i pyłku w ulach(tzw. "żelazna rezerwa")

  2. W pasiece prowadzonej metodami ekologicznymi zabronione jest stosowanie antybiotyków w ramach profilaktyki chorób zakaźnych czerwiu

    Dopuszcza się natomiast:

    1. profilaktyczne i lecznicze stosowanie środków leczniczych pochodzenia ziołowego i preparatów homeopatycznych;

    2. stosowanie kwasu mrówkowego, mlekowego, kwasu octowego i kwasu szczawiowego oraz olejku mentolowego, tymolowego, eukaliptusowego lub kamforowego w przypadku porażenia pszczół przez Varroa destructor.

  3. W wyjątkowych sytuacjach, przy bardzo wysokim porażeniu rodzin konieczne bywa zastosowanie farmakologicznych (allopatycznych) leków weterynaryjnych.
    Należy wówczas podać: rodzaj leku (łącznie z informacją odnośnie substancji czynnej w nim zawartej), szczegóły dotyczące rozpoznania choroby, metody administrowania, czas trwania leczenia i okres jego zakończenia i zadeklarować odpowiedniej jednostce certyfikującej. Leczone rodziny powinny być izolowane w specjalnej pasiece, a wszystkie plastry wymienione na nowe, pochodzące z pasieki ekologicznej. Dopiero po zakończeniu okresu przejściowego, miód produkowany przez te rodziny będzie mógł być uznany jako ekologiczny.
    Należy pamiętać zawsze o tym, że poza działaniem leczniczym, preparaty chemiczne mogą niekiedy wykazywać niekorzystne działanie na organizm pszczół i czerwiu i negatywnie wpływać na prawidłowe funkcjonowanie rodziny pszczelej. Przy nieumiejętnym podawaniu preparatów, ich toksyczne oddziaływanie może prowadzić do zamierania larw, skrócenia długości życia pszczół czy okłębiania matek.

  4. Pszczelarz jest zobowiązany do prowadzenia wykazu środków stosowanych do wytwarzania produktów ekologicznych oraz środków leczenia pszczół, z podaniem źródła ich pochodzenia. Wykazy te należy przechowywać przez okres 3 lat od dnia użycia środków.

(tekst ze str http://www.hodowle.eu)